Jakmile dozrají třešně, dostanu chuť na bublaninu. Mám to tak od dětství. Musí být nadýchaná, vláčná a rozhodně bez pecek. Není totiž nic horšího, než když se zakousnete do tvrdého.
Jaký je rozdíl mezi koláčem a bublaninou? Pro mě ten, že do bublaniny dáte jakékoliv ovoce (třešně, jahody, lesní plody…) a nezasypete to drobenkou. Je to samozřejmě úhel pohledu. Bublanina ale nemá být moc tučná, hutná, má být nadýchaná a krásně žlutá od šťastných vajec. A vůbec není složitá na přípravu. Tenhle recept je klasika, dělám ho často. Je podle České domácí kuchařky díl I. od Jitky Rákosníkové. Jen jsem si ho maličko upravila, hlavně, co se cukru týče. Bílý u nás doma jen tak nenajdete…
Třešňová bublanina
forma o průměru 24-28 cm
příprava: 60 minut
Co na bublaninu?
3 vejce
150 g třtinového cukru
1 BIO vanilkový cukr (nebo domácí)
125 ml oleje (řepkový, slunečnicový…) + na vymazání formy
125 ml plnotučného mléka
350 g polohrubé mouky + na vysypání formy
špetka soli
kůra z 1 BIO citronu
1 prášek do pečiva bez fosfátů
vypeckované třešně
Jak na to?
- Utři v robotu s balonovou metlou vejce s cukry do žlutého krému. Potrvá to minimálně 5 minut, tak nespěchej, ať se všechno spojí. Mezitím si vypeckuj třešně a předehřej troubu na 180°C.
- Postupně po částech přidávej ke krému olej s vlažným mlékem. Nakonec po lžících vmíchávej prosátou mouku se špetkou soli, kůrou z citronu a práškem do pečiva. Promíchej.
- Formu na koláč vymaž olejem a vysyp moukou, můžeš ji nahradit i nastrouhaným kokosem. Rovnoměrně rozlij těsto a navrch dej vypeckované třešně.
- Bublaninu peč dozlatova, asi 40 minut. A jak poznáš, že je uvnitř upečená? Když do ní zapíchneš špejli, po vytažení zůstane suchá. Pokud pečeš bublaninu na plechu, nebude tak vysoká, stačí jí asi 20 minut.