Už jste někdy pekli vývar v troubě? Není nic jednoduššího! Má to hned několik výhod, tou nejlepší je, že se tolik neredukuje! Budete ho mít dost na polévku i do omáček.
U nás doma se „táhne“ vývar dost často. Zužitkujeme zeleninu, co to má už za pár, včetně paprik, rajčat a žampionů. A protože kupujeme celé kuře a vždy ho porcujeme, schováváme do mrazáku odřezky a skelety. Jednou za čas z nich upečeme velký hrnec vývaru. V troubě od AEG (máme parní troubu série 9000 SteamPro CookView® Matt Black, ve které děláme úplně všechno). Ale teď už si pojďme říct jak na to pěkně krok za krokem…
Pečený kuřecí vývar
asi 2 litry vývaru
příprava: 7 hodin
Co na vývar?
skelety a odřezky z 2 kuřat (ideálně z více kuřat)
2 cibule (i se slupkou)
3 mrkve
½ celeru
2 petržele
3 řapíky celeru
2 žampiony
½ papriky (červená)
1 větší rajče
1 lžíce soli
8 kuliček pepře
5 kuliček nového koření
3 bobkové listy
1 lžíce sušeného tymiánu
2 hrsti petržele (i s natí)
2 lžíce olivového oleje
Jak na to?
- Předehřej si troubu na 180°C. Skelety z kuřat přendej do pekáčku a peč dozlatova, asi 30 minut. Mezitím očisti kořenovou zeleninu (nemusíš ji loupat, stačí opláchnout, celer zbav nečistot) a nakrájej ji na menší kousky. Cibuli rozpul a nech ji i se slupkou (dodá to barvu vývaru). Řapíkatý celer nakrájej na menší díly.
- Ve velké hrnci (který může i do trouby) rozehřej olej. Kořenovou zeleninu a řapíkatý celer orestuj dohněda, sem tam zamíchej, aby se nepřipálila ke dnu hrnce. Zabere to skoro stejný čas jako pečení skeletů v troubě.
- Přidej žampiony, papriku a rajče. Pak přidej upečené skelety (šťávu z pekáčku nedávej do vývaru, tu vylij). Zalij studenou vodou tak, aby bylo vše ponořené (asi 2 cm nad). Přiveď k varu. Jakmile začne vývar bublat, stáhni na střední teplotu (vývar se musí jen „převalovat“). Po 10 minutách stáhni pěnu z povrchu (tu vyhoď). Přidej koření, sůl, tymián a petrželku. Z pečených skeletů už není tolik sražené bílkoviny.
- Teplotu v troubě stáhni na 110 °C (ideálně na horkovzduch). Na spodní rošt dej hrnec s vývarem a „táhni“ 6 hodin. Výhodou je, že se není cítit jako když se vaří na plotně a tolik tekutin se neodpaří.
- Poté nech vývar vychladnout, hrnec postav na prkénko (menší, aby hrnec přesahoval) a do vývaru dej kovovou naběračku (pro jistotu, aby náhodou vývar nezkysl a je to vodič tepla). Díky tomu vývar rychleji vychladne.
- Nakonec vývar slij přes sítko (nebo plátýnko). Zeleninu a maso vyhoď, to už nepoužívej, maso max psovi. Vývar přelij do zavařovačky a dej do ledničky (pokud ho brzy použiješ) nebo rozděl do zavíracích potravinářských sáčků (má třeba Ikea nebo Lidl) a zamraz na později.