Hledáte recept na tradiční vánočku? Poradíme vám s Kamčou, jak na to. A upečte si rovnou dvě – jednu ke štědrovečerní snídani a druhou jako jedlý vánoční dárek.
A proč rovnou dvě vánočky? Jak říká (moje švagrová) Kamča z Kampudem.cz, díky které vánočku na Vánoce máme: “Většina receptů je na 25-30 g droždí. Jenže balení čerstvého droždí je 42 g. A co pak s tím zbytkem? Dva dny před Vánoci asi další kynutou věc vyrábět nebudeš, nehledě na to, že 12 g droždí je na cokoli zas dost málo. Takže teď můžeš spotřebovat celou kostku, a ještě uděláš někomu radost.” A my nemůžeme jinak než souhlasit! Díky Kamčo, že pro nás pečeš.
Vánočka s rozinkami a mandlemi
Na 2 vánočky
příprava: 1 hodina, 2,5 – 3 hodiny kynutí a 45 minut pečení
Co na vánočku?
42 g droždí
110 g krupicového cukru (tady nenahrazuj zdravější verzí, Vánoce jsou jen jednou za rok!) 700 g velmi kvalitní hladké mouky (nejlépe na kynuté těsto – najdete u Babiččina volba)
špetka soli
3 lžíce domácího vanilkového cukru
kůra z 1 BIO citronu
280 ml vlažného mléka
140 g másla (rozpuštěného a vlažného)
3 žloutky
70 g rozinek
70 g nasekaných mandlí
1 lžíce tuzemáku
1 bílek
1 vrchovatá lžíce moučkového cukru na posypání
Jak na to?
1. V malé misce smíchej droždí se lžičkou krupicového cukru. Nejlépe vidličkou – míchej tak dlouho, až z droždí bude hlaďoučká kaše. Přidej lžíci mouky, přilij polovinu vlažného mléka, zakryj utěrkou a nech deset minut vzejít kvásek. Jestli kvásek vzešel, poznáš podle husté pěny a bublin na povrchu.
2. Do misky nasyp rozinky, zalij teplou vodou s lžící tuzemáku a nech stát na pracovní desce. Čas rozinek ještě přijde. Z mandlí trošku odeber a také dej stranou, využiješ to na posypání vánočky před pečením.
3. Připrav si robota a nástavec na hnětení těsta. Do mísy dej sypké suroviny – prosátou mouku, cukry a citronovou kůru a lehce promíchej. Doprostřed udělej důlek, přidej žloutky a vzešlý kvásek, zbytek mléka a rozpuštěné máslo (pozor, nesmí být horké, zničilo by kvásek). Pak robota zapni a nech ho pracovat. Ve finále bude těsto hlaďoučké a mísa bude úplně hladká, protože těsto se nebude nikam lepit.
4. Těsto nech v míse, posyp troškou mouky, zakryj utěrkou a nech na teplém místě cca 1,5 hodiny kynout. Po hodině a půl je čas na zapracování rozinek a mandlí. Rozinky přendej do sítka a nech okapat. Těsto vyklop na pracovní desku – můžeš přímo na ni, těsto se lepit nebude. Jen se ujisti, že je opravdu čistá! Z těsta vymačkej vzduch – těsto několikrát přelož přes sebe a zmáčkni. Pak postupně zapracuj rozinky a mandle. Potom těsto rozděl na dvě stejné části. Jednu z nich dej zpět do mísy. Připrav plech a vylož ho pečicím papírem.
5. A teď přichází nejdůležitější část procesu – zapletení vánočky. Když se ti to povede, nemusíš nikam zapichovat párátka a bát se, že by se vánočka zhroutila. Z těsta vyválej 8 válečků.
6. Nejprve upleť spodní díl vánočky – cop ze 4 válečků. Válečkem, který je vlevo, propleť ostatní 3 válečky (pod, nad, pod) a postup opakuj až do konce. Začátek a konec copu pořádně stlač k sobě, aby se válečky nerozpletly. Cop dej na plech a uprostřed udělej rýhu hřbetem ruky. Střední díl vánočky upleť jako klasický cop, po dopletení polož na spodní patro a udělej zase rýhu doprostřed. Poslední patro vánočky je ze dvou dílů. Tentokrát konce nespojuj, naopak začni válečky překládat až o něco níže aby konce zůstaly volné. Stejně tak spodní část. Zapletené válečky dej na vrch vánočky a volné konce zasuň pod spodní díl. Po potření bílkem posyp mandlemi, které byly stranou.
7. Zapletenou vánočku dej na teplé místo (nebo zajisti, aby kolem ní nebyl průvan) a nech ji hodinu až hodinu a půl kynout. Mezitím zapleť druhou vánočku.
8. Po hodině rozehřej troubu na 160°C. Jakmile je dost teplá, vlož vykynutou vánočku. Peč 45 minut. Až bude vánočka hotová, posyp moučkovým cukrem. Teprve pak dej do trouby druhou vánočku…