Kapustu buď milujete nebo ji prostě nemusíte. Má specifickou chuť, strukturu a až moc připomíná zdravou zeleninu. Když jí schováte do polévky, snědí to i děti, minimálně ty naše.
U nás doma je jakákoliv krémová polévka zjemněná smetanou vítána. Říz jí dává doma pečený a tažený vývar. Zasytí a zahřeje, zvlášť teď v únoru. A když ji navíc (nejen chlapům) naservírujete s krutými krutony ze slaniny a chleba, pak by jim to jako oběd nebo večeře mohlo stačit. My takhle děláme i květákový, hráškový nebo kukuřičný krém, ale co vám budeme povídat. Vždyť vy už všechny tyhle polévky z našeho blogu znáte a vaříte. Děkujeme!
Kapustová polévka
4 porce
Příprava: 45 minut
Co na polévku?
1 cibule
2 stroužky česneku
2 mrkve
1 petržel
1/3 celeru
4 středně velké brambory typu A, B
2 lžíce másla
2 lžíce oleje (např. řepkový)
1,2 l kuřecího (nebo slepičího) vývaru
1 kapusta
sůl a pepř
muškátový oříšek
200 ml smetany (33%)
orestované kostičky slaniny + krutony z chleba na podávání
Jak na to?
- Oloupej a nadrobno nakrájej cibuli a česnek. Očisti kořenovou zeleninu a brambory, vše nakrájej vše na menší kousky. V hrnci rozehřej máslo s olejem (ať se nepřipálí) a orestuj cibuli. Pak přidej česnek, orestuj společně a nakonec do hrnce nasyp kořenovou zeleninu a brambory. Ještě chvíli restuj, ať se „zatáhnou“.
- Vše zalij vývarem, po 5 minutách varu přidej do polévky nahrubo nasekané listy kapusty. Vař do změknutí brambor a zeleniny, asi 15 minut. Poté odstav, přidej sůl, pepř, muškátový oříšek a vše rozmixuj v hladký krém. Nakonec dochuť smetanou a ještě prohřej, ať se chutě spojí.
- My kapustovou polévku podáváme s na pánvi orestovanými kousky anglické slaniny, můžou být restované na trošce oleje nebo na sucho. A s krutony ze staršího chleba. Ty obvykle dáme na plech, zakápneme troškou oleje a pečeme při 200°C dozlatova, sem tam promícháme.